Látnivalók
Az Erdélyi-szigethegység Románia nyugati részének meghatározó hegytömbje, amelynek a közepén helyezkedik el a Pádisi karsztfennsík, a magyar-román határtól mindössze 100 km-re.
Az 1225 m magasságban fekvő Pádis egy mindössze 36 négyzetkilométer területű fennsík, amelyen összezsúfolva annyi természeti csoda található, mint talán sehol az egész Földön.
A Pádisi karsztfennsík a Bihar hegység, egyik legkülönlegesebb karsztvidéke, mivel a karsztjelenségek valamennyi változata megtalálható itt, mint a sziklaszorosok, víznyelők, barlangok, exo-karszt és eróziós jelenségek, búvópatakok, források, szurdokvölgyek, vízesések, dolinák, aknabarlangok, vízgyűjtőtavak, völgyzárógátak, jégbarlangok, hosszú vizifolyosók váltogatják egymást máshol nem látott sokféleségben: Csodavár, Aragyásza barlang, Eszkimó jégbarlang, Medve barlang, Fekete zsomboly és még sorolhatnánk a több, mint 20 kiépített pádisi túraútvonal egyedülálló látványosságait.
A Pádis turisztikai övezet a Bihar Hegység északi részén található és magába foglalja a Pádis fennsík és a Csodavár által behatárolt medencét, beleértve a Galbina szorost és a Flóra rétet dél-keleti irányban és a Szamos-bazár- Varasói rét – Kucsmakő vidékét északra. A turisták még a Pádis vidékhez sorolják a Boga völgyének a kezdeti szakaszát is, ami a zárt medence észak-nyugati részén található, a Boga-szirt alatt.
Látnivalók a Pádis turisztikai parkban:
• Bársza-katlan
• Bihar-hágó
• Csodavár körút
• Kopott csapás nyerge
• Sárga-Körös vagy Galbina
• Kék Magura
• Elveszett világ
• Eszkimó Jégbarlang
• Pádis menedékház
• Vasaskőfalva
• Szamos-bazár
• Vigyázó
• ……és még sok más gyönyörű hely
A Csodavár (Cetățile Ponorului) Európa legnagyobb exo-karsztjelensége: három, egymástól egy kisebb nyereggel, illetve alagúttal elválasztott 100–300 m átmérőjű és 100–200 m mélységű dolina. Ezek közül kettő látogatható, a harmadik csak alacsonyabb vízállásnál. A legnagyobb dolinában egy 73 m magas barlangnyílás található. Pádis-Csodavár zárt medencéje olyan terület, ahol a víznek nincs lefolyási lehetősége, hiszen a Kék Magura (1642 m) és a Galbena Kőköz (1100 m) szirtjei veszik körül.
A Glavoi-rétről a sárga pont jelzésű ösvényen haladva érhető el a Pádis-hegység egyik leghíresebb ürege, az Eszkimó-jégbarlang. Az üregben minden évben két hatalmas jégtömb keletkezik, amit Czárán Gyula az eszkimónak és a feleségének nevezett el.
A jégbarlangtól alig egy kilométerre délkeletre emelkedik a sárga kör jelzésen megközelíthető Galbina-szirt, ahonnan szép időben remek kilátás tárul a Bihari karszt szépségeire.
Mócok temploma: A múltba vesző legenda szerint egykor egy móc járt szekerével a körösök vidékén, amikor hatalmas szélvihar tört ki. A vihar fölkapta a mócot és szekerestől-lovastól ide, a Pádis fölé magasodó sziklacsúcsra helyezte. Az oromról ragyogó kilátás mutatkozik az egész fennsíkra, és a Bihar-hegység gerincére.
Szamos-Bazár: Az Aragyásza barlang egy szűk kijárat után meredek falú kanyargós szurdokká válik. Ez a bámulatos Medúza-zúg, ami a barlang tetejének beszakadása után keletkezett. A láncok segítségével végigjárható kanyon az idilli Fortuna ligetben végződik. Az üde réten a kristálytiszta Feredő-patakot követve lépünk be a Meleg-Szamos szédítően szűk és mély sziklakatlanába. Egészen páratlan élmény a hatalmas szirtfalak keretelte medrében követni az ifjonti hévvel dübörögve útnak induló Meleg-Szamost. A kanyon nyugati pereméről látható a Cukorsüveg sziklatornya. Tényleg, mint egy keleti kirakodóvásár, a tüneményes látnivalóktól nyüzsgő Szamos-Bazár.
A környék legszebb kilátópontja a Varasó-havas. A Varasó-havas tetejéről körbetekintve csodálatos látvány nyílik a Bihar-hegység gerincére, a Szamos-Bazár szikláira és az Erdélyi-szigethegység szívére, a Pádis utánozhatatlan világára.
Ponor (víznyelő) rét (Poiana Ponor) a Ponor kitöréssel: a rét az esőzések hatására időszakos tóvá változik, a víznyelője ugyanis nem tudja elnyelni a megnövekedett vízhozamot. Szárazabb időben egy békés patak csurdogál a rét szélén. A víz egyébként a nem túl messze található Csodavár barlangjába kerül, majd onnan újra a Galbina/Galbena kitöréséhez.
Az elveszett világ: Pádison van egy különleges turistaút, aminek igen hangzatos és különleges neve van, de mégis talán a legkevésbé látogatottabb. Ezt hívják az Elveszett világnak. Ezen a részen található a legtöbb zsomboly, amelynek némelyike eléri a közel 100-120 méteres mélységet is. Ezek a zsombolyok a föld alatt összeköttetésben vannak egymással, és a mélységükben egy földalatti folyó csordogál. Egy olyan világot rejt, amit mintha tényleg csak a föld nyelt volna el.